U18 vīrieši: uzvara pusfinālā pār Melnkalni; ceļazīmes nostiprināšanai jāuzvar arī finālā

29.07.2023

Latvijas U18 vīriešu izlase (2005./2006. dzimšanas gads) Portugāles pilsētā Matusinju notiekošajā Eiropas junioru čempionāta B divīzijas turnīrā pusfinālā pārspēja Melnkalnes juniorus – 96:83 (29:24, 56:36, 77:58), nodrošinot vismaz otro vietu. Finālspēlē svētdien plkst.22 būs jāspēlē ar Beļģijas komandu, kas ar 85:62 pieveica Austrijas juniorus.

FIBA īpašo atrunu dēļ ceļazīme uz A divīziju vēl nav pilnīgi droša. Pirmkārt, 2024. gada čempionāta rīkotājai Somijai tiesības spēlēt A divīzijā saglabājas, kaut arī somi 2023. gada čempionātā cīnīsies tikai par 15./16. vietu – no augstākās līgas izkritīs tikai divas komandas samazinot ceļazīmju skait B divīzijas labākajām komandām līdz divām. Otrkārt, pagaidām ir spēkā FIBAEurope valdes savulaik izteiktais solījums, ka pēc sankciju atcelšanas Krievijas un Baltkrievijas komandas varēšot atgriezties līmenī, kādā tās bija 2022. gada ziemā. Ja tas paliek spēkā, no šī gada B divīzijas turnīra uz A divīziju varēs pārcelties tikai uzvarētāji.

Pusfināla mačā ar Melnkalnes vienību latvieši bija vadībā no pirmās līdz pēdējai minūtei. Daudzveidīgais uzbrukums sagādāja lielas problēmas pretinieku aizsardzībai, un otrās ceturtdaļas gaitā pretinieki salūza, dodot iespēju Latvijas komandai panākt 20 punktu pārsvaru.

Atšķirībā no ceturtdaļfināla spēles, šoreiz trešajā ceturtdaļā netika pieļauts būtisks snieguma kvalitātes kritums, saglabājot pārsvaru. Tikai pēdējās ceturtdaļas vidū latviešu uzbrukums uz brīdi zaudēja precizitāti un Melnkalnes komanda ar precīziem tālmetieniem pietuvojās līdz

Visā spēlē neliels pārsvars pie groziem (38-35), mazāk kļūdu (10-15) un piezīmju (19-27), kā arī precīzāki divpunktnieki (26/44 – 22/46) un vairāk soda metienu (23/28 – 18/20).

Roberts Blūms guva 18 punktus, Edvards Švalbe 16, Juris Vītols 14 (7 piespēles), Kristaps Soldatenoks 10.

Latvijas U18 izlases galvenais treneris Edijs Šlesers:

“No pirmajām minūtēm uzspiedām pretiniekiem savu spēles stilu, labi nosedzām groza apakšu un ieguvām psiholoģisku pārsvaru, ko pārvērtām arī pārsvarā uz tablo. Gluži bez emocionāliem un arī spēles kvalitātes kritumiem neiztikām, tomēr, kad pretinieki pietuvojās, nezaudējām agresivitāti, neaizrāvāmies ar vieglu risinājumu meklēšanu, un apturējām Melnkalnes izrāvienu.

Ir forša sajūta, bet ar puišiem sarunājām, ka svinības ilgs tikai piecas minūtes. Visi vēl ir izsalkuši, visi grib pielikt punktu turnīram ar uzvaru – neatkarīgi no tā, ko lems FIBA.”

Eiropas U18 čempionāts, B divīzija

Ceturtdaļfināls: Lielbritānija – Melnkalne 62:65, Latvija – Rumānija 90:69, Slovākija – Austrija 78:91, Nīderlande – Beļģija 46:56.

Šveice 74:97 77:85 68:61 70:77 xxx 1-3 -31 5

A grupa: Lielbritānija 4-0, Austrija 3-1, Islande 2-2, Ziemeļmaķedonija 1-3, Norvēģija 0-4

B grupa: Slovākija 4-1, Melnkalne 4-1, Ungārija 3-2, Bosnija un Hercegovina 3-2, Gruzija 1-4,  Albānija 0-5

C grupa: Nīderlande 5-0, Rumānija 4-1, Igaunija 3-2, Ukraina 2-3, Īrija 1-4, Kosova 0-5